close
دانلود آهنگ جدید
در حملۀ سوروچ HDP و MHP مورد هدف قرار گرفتند

دنیای فیلم و سریال

در حملۀ سوروچ HDP و MHP مورد هدف قرار گرفتند

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه 05 خرداد 1399
آهنگ یاس بغض یعنی
پخش آنلاین DOWNLOAD بازدید : 999 مشاهده
00:00
00:00
خرید پستی 11 فیلم های حمه مهابادی
خرید پستی 11 فیلم های حمه مهابادی
خرید فلش San disk 16GB همراه با پرکردن کارتون های کوردی
خرید فلش San disk 16GB همراه با پرکردن کارتون های کوردی
 دانلود گعده جدید طاهیر رحمانپور 2019
دانلود گعده جدید طاهیر رحمانپور 2019
 گعده جدید برهم شمامی و دیار علی 2019
گعده جدید برهم شمامی و دیار علی 2019
 دانلود گعده جدید آوات بوکانی ((دانیشتنی احمد میرخان)) 2019
دانلود گعده جدید آوات بوکانی ((دانیشتنی احمد میرخان)) 2019
دانلود آهنگ شاد از آیت احمدنژاد
دانلود آهنگ شاد از آیت احمدنژاد
دانلود آهنگ جدید حمه زیرک ((یاره که م)) 2019
دانلود آهنگ جدید حمه زیرک ((یاره که م)) 2019
 دانلود آهنگ بیره‌و بیره‌و از کاوه خلیلی
دانلود آهنگ بیره‌و بیره‌و از کاوه خلیلی
دانلود آهنگ دلم تنگه از رزگار قادری
دانلود آهنگ دلم تنگه از رزگار قادری
دانلود آهنگ هیج از آرام سردار
دانلود آهنگ هیج از آرام سردار
آپلود عکس

در حملۀ سوروچ HDP و MHP مورد هدف قرار گرفتند

در حملۀ سوروچ HDP و MHP مورد هدف قرار گرفتند

برگزاری انتخابات زود هنگام، دلسرد کردن رأی دهندگان غرب ترکیه از رأی دان به HDP، جذب برخی از آرای ملی گرا ها به خاطر جنگ با کرد های جدایی طلب، ایجاد منطقۀ پرواز ممنوع در مرز ترکیه – سوریه و کسب وجاهت قانونی برای دخالت نظامی در سوریه؛ این ها همه می توانند اهداف حملۀ تروریستی سوروچ باشند. و حزبی که در پی چنین اهدافی باشد به سیاست ترکیه آسیب جدی وارد خواهد آورد.

مظنون اصلی حملۀ تروریستی سوروچ در استان شانلی اورفا، که در نتیجۀ آن بیش از 30 نفر جان باختند و بسیاری دیگر نیز مجروح شدند، دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است.

هر کسی می تواند هدف این حملۀ شنیع را حدس بزند: برای این که آشوب و هرج و مرج ایجاد شود و آنها که نمی خواهند قدرت خود را از دست بدهند به نحوی مطمئن شوند که می توانند اقتدار خود را حفظ کنند. این یک واقعیت است که ترکیه برای مقابله با تهدید داعش تمهیدات مناسبی نیندیشیده است. افکار عمومی در ترکیه و جای جای جهان بر این باورند که حکومت حزب عدالت و توسعه (AKP) نسبت به القاعده و داعش مدارا روا می دارد.

چهره های برجستۀ حکومت داعش را به این صورت تعریف کرده اند: «اجتماعی متشکل از جوانانی که به خاطر خشم گرد هم آمده اند». حتی یکی از معاونان نخست وزیر، زمانی گفت: «داعش می کشد اما حداقلش این است که شکنجه نمی کند». این یک اظهار نظر معقول و قابل قبول نبود. این نیز آشکار است که AKP نسبت به آنچه در کوبانی روی داد حساسیت شدید دارد. و این نیز یک واقعیت است که آن مقامات AKP که در رقابت های انتخاباتی از احتمال سقوط کوبانی ابراز خرسندی می کردند، از اینکه حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) از حد نصاب انتخابات عبور کرد بر آشفته شدند.

نمی توان پذیرفت که پلیس ترکیه یا سرویس های اطلاعاتی این کشور جوانان عضو انجمن جوانان سوسیالیست را که در سوروچ گرد آمده بودند تا برای انجام کارهای انسان دوستانه راهی کوبانی شوند، از نزدیک تعقیب نکرده نباشند. چرا پلیس و سرویس های امنیتی نتوانستند از حمله ای که به این جوانان شد جلوگیری کنند؟ چنین اتفاقی در میتینگ تبلیغاتی پیش از انتخابات HDP در شهر دیاربکر نیز روی داد. آیا این یک قصور و اهمال کاری است یا یک انتخاب آگاهانه و عامدانه؟

این پرسش را اکنون مردم ترکیه می پرسند. ادعا هایی جدی وجود دارد مبنی بر اینکه AKP به شبه نظامیان داعش اجازه داده که وارد خاک سوریه شوند، اجازه داده پیش از عبور از مرز سوریه در خاک ترکیه اقامت کرده و حتی در شهرهای ترکیه آموزش ببینند. همه می دانند که AKP هرگز قصد نداشته به طرز مؤثری در مقابل داعش مبارزه کند. ناظران سیاسی عملیات اخیر را ناکافی و بی معنی می دانند. حملۀ سوروچ باید چه نقشی ایفا می کرد؟ این حمله چه پیامی با خود داشت؟ پیش از هر چیز می دانیم که هرگز قادر نخواهیم بود اطلاعی از هویت مرتکبین این حمله به دست بیاوریم، همان گونه که در مورد حملات اولودره، ریحانلی و میتینگ HDP نیز هویت مرتکبین برای عموم مشخص نشد. اگر اعضای حکومت که مسئول تشخیص هویت عاملان این حملات هستند، از احزاب سیاسی عمده دعوت می کنند تا علیه تروریسم موضع مشترک بگیرند، این بدان معنا است آنها از رویارویی مؤثر با تروریسم پرهیز می کنند.

نخستین چیزی که به ذهن می آید این است که این حمله را سازمان هایی ترتیب داده اند که عمیقاً ریشه در جامعۀ ترکیه دارند و دارای اهداف و جاه طلبی های سیاسی هستند؛ به قول صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک HDP، همدست های این حمله در آنکارا هستند. هدف نخست کسانی که این حمله را تدارک دیده اند گریز از اتهاماتی است که در جهان غرب متوجه آنها می شود، با تکیه بر این استدلال که آنها به خاطر مبارزه با داعش مورد حمله قرار گرفته اند. هدف دوم این است که با استناد به بهانۀ افزایش امنیت عمومی مرز ها، پیشنهاد ایجاد منطقۀ حائل یا منطقۀ پرواز ممنوع در مرز سوریه را موجه جلوه دهند. به عبارت دیگر، آنها می خواهند با القای اینکه ترکیه باید اقدامات احتیاطی و پیش گیرانه ای به انجام برساند، برای انجام عملیات نظامی در منطقه، از مردم و افکار عمومی نوعی تأییدیه بگیرند.

هدف سوم عبارت است از حصول اطمینان از اینکه، به خاطر احتمال رویارویی و برخورد کرد و ترک، یک انتخابات زود هنگام برگزار شود. یک امکان دیگر این است که به این طریق حزب حرکت ملی (MHP) و HDP تضعیف شوند. گفته می شود که AKP از رهبری دمیرتاش ناراضی است و از عبدالله اوجالان، رهبر حزب غیر قانونی کارگران کردستان (PKK)، خواسته است وی را از این پست خلع کند. ممکن است این حمله در پی آن نیز بوده باشد که برداشته شدن دمیرتاش از رهبری HDP را تضمین کند. علاوه بر این، فعالیت ها و ابتکار عمل های HDP برای تبدیل شدن به حزبی جامع تر و سراسری بی نتیجه شوند و رأی دهندگان بخش های غربی ترکیه از رأی دادن به این حزب دلسرد و پشیمان شوند. و در نهایت یک احتمال دیگر که می توان مطرح کرد این است: MHP که با موضع گیریش در زمان انتخاب رئیس پارلمان رأی دهندگانش را نا امید کرده بود، هر چه بیشتر تضعیف شود. آنها می خواهند مطمئن شوند که با پیام نبرد علیه کرد های جدایی طلب، در یک انتخابات زود هنگام احتمالی برخی از آرای ملی گرا ها به سمت AKP متمایل شوند. اگر سازمانی وجود داشته باشد که عمیقاً به دنبال چنین نتایجی باشد، می تواند به طرز چشمگیری به سیاست ترکیه لطمه بزند. خرد جمعی مردم همیشه برنده است و در این بازی همۀ نقشه ها را نقش بر آب خواهد کرد.

اورهان اوغوز گوربوز / تودی زمان

ترجمه: خبرگزاری کردپرس

 • تاریخ : چهارشنبه 07 مرداد 1394
 • موضوع :
 • بازدید : 251 views
 • نظرات : نظر
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


تبلیغات بنری

محل تبلیغات شما

دسته بندی

نویسندگان

تبادل لینک هوشمند

درخواست آهنگ مجاز

آهنگ مورد نیاز خود را درخواست کنید.

تبلیغات بنری
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
مطالب
آمار سایت
 • تعداد مطالب 2950
 • تعداد دیدگاه ها 558
 • تعداد کاربران انلاین 6
 • تعداد اعضای سایت 358
 • بازدید امروز 575
 • بازدید دیروز 1,584
 • بازدید کل 3,323,649
چت باکس
  ارشيو پيغام کوتاه   
   
کدهای اختصاصی
  پرتال تفریحی خبری کُردپاتوق . چت روم کردپاتوق . فیلم موزیک مستند
جدیدترین ها
تبلیغات متنی
هایپرتمپ

دانلود جدیدترین قالب های روز دنیا

www.hypertemp.ir
دانلود فیلم ایرانی جدید

پلان فیلم دنیای فیلم و سریال

Www.PelanFiLm.Com
تبلیغات متنی شما

محل تبلیغات متنی

kordpatog
تبلیغات متنی شما

محل تبلیغات متنی شما

kordpatog